Wskaźniki i oscylatory to jedne z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych w analizie technicznej. Dzięki nim można identyfikować trwające trendy, a także ocenić sentyment panujący na rynku. Odpowiednia interpretacja pozwala na określenie punktów zwrotnych oraz określenie optymalnego momentu wejścia lub wyjścia z pozycji wcześniej zajętej na rynku. Czym są wskaźniki? Czym różnią się oscylatorów? Jakie wskaźniki i oscylatory są najpowszechniej używane? Sprawdź!
Wskaźniki to narzędzia analizy technicznej, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Wskaźnikami określa się zarówno wskaźniki momentum, trendu, jak i oscylatory. Przyjmują one formę krzywych nanoszonych na wykresy i mogą być interpretowane w połączeniu z formacjami świecowymi oraz innymi metodami analizy rynku.
Oscylatory to rodzaj wskaźników, które oscylują pomiędzy wartościami. Oscylator to przydatne narzędzie, które pomaga w pomiarze tempa zmian notowań w stosunku do aktualnego poziomu ceny danego instrumentu. Dzięki oscylatorowi można określić m.in. szansę na pojawienie się korekty, a także podjąć odpowiednią decyzję inwestycyjną. Oscylatory bardzo często generują wartościowe sygnały kupna i sprzedaży.
Do grona najpopularniejszych wskaźników i oscylatorów można zaliczyć m.in. oscylator stochastyczny, oscylator MACD i RSI, czyli Relative Strenght Index. Lista wskaźników i oscylatorów wykorzystywanych w analizie technicznej jest bardzo długa, dlatego warto poznać wszystkie z nich. Dzięki temu można podjąć decyzję o wyborze odpowiednich do własnych celów i generowania sygnałów kupna/sprzedaży.
Lista wskaźników i oscylatorów wykorzystywanych w analizie technicznej jest bardzo długa. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich. Klikając jeden ze wskaźników, będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego na jego temat.