%R, zwany również %R Williamsa to wskaźnik, którzy pozwala na zbadanie momentum. Oscylator %R jest używany w analizie technicznej do określenia zależności pomiędzy obecną ceną zamknięcia, a ceną miminalną z badanego okresu. Oscylator może przyjmować wartości z przedziału od -100 do 0, a jego obecność w strefach znajdujących się w wartościach granicznych skali pozwala na identyfikację strefy wyprzedania lub wykupienia.
Spis treści
Jaka jest historia wskaźnika %R Williamsa?
Oscylator %R został wprowadzony do analizy technicznej przez amerykańskiego tradera Larry’ego Williamsa. Analityk, który był zawodowym graczem giełdowym, upublicził swoje badania i wprowadził wskaźnik %R w 1966 roku. Skuteczność prowadzonych przez Williamsa analiz potwierdza jego zwycięstwo w międzynarodowych mistrzostwach spekulacji giełdowej, które odniósł w 1987 roku. Warto również dodać, że Larry Williams należął do zwolenników zautomatyzowanych systemów inwestycyjnych, które w dzisiejszych czasach cieszą się bardzo dużą popularnością wśród spekulantów i inwestortów.
Jaki jest wzór na wskaźnik %R Williamsa?
Wzór na wskaźnik %R Williamsa uwzględnia obecną cenę zamknięcia pomniejszoną o cenę maksymalną w badanym okresie, podzieloną przez cenę maksymalną z danego okresu pomniejszoną o cenę minimalną z danego okresu. Otrzymany wynik należy przemnożyć przez 100, a wówczas otrzymuje się wynika z zakresu od -100 do 0. Autor wskaźnika używał go w odniesieniu do okresu 10-dniowego, jednak może być wykorzystywany również w innych zakresach czasowych.
Jak interpretować wskaźnik %R Williamsa?
Interpretacja wskaźnika % Williamsa opiera się na bardzo prostej zasadzie. Obecność oscylatora %R w zakresie od -100 do -80 jest uważana za wyprzedanie rynku. Z kolei jego wartość zawierająca się w przedziale od -20 do 0 oznacza wykupienie. W ten sposób wskaźnik %R Williamsa generuje sygnały do kupna i sprzedaży. Wskaźnik %R w strefie wykupienia generuje sygnał sprzedaży, natomiast jego obecność w strefie wyprzedania – sygnał do kupna.
Analityk techniczny chętnie dzieli się swoją wiedzą z zakresu tematyki finansowej i inwestycyjnej. Doświadczony w inwestycjach giełdowych, jak i na rynku kryptowalut. Zwolennik dywersyfikacji portfela, w którego skład powinny wchodzić zarówno inwestycje obarczone większym ryzykiem (giełda, forex, kryptowaluty), jak i te charakteryzujące się mniejszym (nieruchomości, srebrne i złote sztabki, monety bulionowe i kolekcjonerskie).