RSI to wskaźnik siły względnej, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w analizie technicznej wykresów. Skrót RSI pochodzi od słów Relative Strength Index. Oscylator RSI przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 100 i określa siłę trendu. Czynnikiem ważącym w RSI jest ważona średnia ruchoma. Warto wiedzieć, że w krótkim okresie oscylator jest bardziej czuły, a applituda wahań znacznie większa.
Spis treści
Jaka jest historia wskaźnika RSI?
Historia wskaźnika RSI sięga drugiej połowy XX wieku, a dokładnie czerwca 1978 roku. To wówczas J. Welles Wilder po raz pierwszy przedstawił RSI w czasopiśmie branżowym. Publikacja na temat rewolucyjnego wówczas oscylatora ukazała się na łamach pisma Commodities, które dziś jest wydawane pod nazwą Futures. Welles Wilder początkowo stosował w analizie okres 14-dniowy. Dziś bardzo często używa się również okresów 9 i 21-dniowych.
Co oznacza skrót RSI?
RSI to skrót od słów Relative Strength Index, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wskaźnik siły względnej.
Jaki jest wzór na RSI?
Wzór na RSI uwzględnia średnią wartość wzrostu cen zamknięcia z x dni (a) oraz średnią wartość spadku cen zamknięcia z x dni (b). Jest ona uwzględniona w RS, który jest równy a/b. Wskaźnik RSI oblicza się ze wzoru 100-100/(1+RS). Otrzymana wartość wskaźnika podlega dalszym analizom.
Jak interpretować wskaźnik RSI?
Relative Strenght Index wykorzystuje się do monitorowania sygnałów kupna/sprzedaży oraz odwrócenia trendu. Wskaźnik RSI na poziomie 0 mówi o tym, że rynek jest wyprzedany i istnieje prawdopodobieństwo odwrócenia trendu. O wyprzedaniu mówi się również w momencie, jeśli wartość RSI spada poniżej 30. Z sytuacją odwrotną mamy do czynienia w momencie, jeśli wskaźnik RSI przekroczy poziom 70 – wówczas pojawia się sygnał sprzedaży i wykupienia rynku. Wskaźnik RSI na poziomie 100 zwiastuje odwrócenie trendu na zniżkowy.
Analityk techniczny chętnie dzieli się swoją wiedzą z zakresu tematyki finansowej i inwestycyjnej. Doświadczony w inwestycjach giełdowych, jak i na rynku kryptowalut. Zwolennik dywersyfikacji portfela, w którego skład powinny wchodzić zarówno inwestycje obarczone większym ryzykiem (giełda, forex, kryptowaluty), jak i te charakteryzujące się mniejszym (nieruchomości, srebrne i złote sztabki, monety bulionowe i kolekcjonerskie).