It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching can help.
Tutaj dowiesz się, czym w analizie technicznej są wykresy i dlaczego są tak istotne dla analityków. Przedstawiamy również podstawowe rodzaje wykresów wykorzystywanych w analizie technicznej.
Wykresy są nieodzownym elementem analizy technicznej. To właśnie z nich można odczytać dane historyczne, jak i prognozować przyszłość zmian cen danego instrumentu. Na wykresach wyznaczane są linie trendu oraz poziomy wsparcia i oporu. Dzięki wykorzystaniu wskaźników i oscylatorów oraz ocenie ich korelacji ze zmianami na wykresach, a także z wykorzystaniem danych historycznych, można prognozować nadchodzące zmiany.
Z wykresów cenowych można odczytać wiele wartościowych informacji. Najprostsze wykresy liniowe pozwalają na podstawową ocenę sytuacji dotyczącą danego instrumentu. Te bardziej zaawansowane, jak wykresy ze świecami japońskimi, są znacznie bardziej przydatne w analizie technicznej. Do najważniejszych informacji, jakie można z nich odczytać, należą poziomy otwarcia i zamknięcia notowań w danym okresie, a także rozpiętość zmian cenowych.
Jest kilka podstawowych rodzajów wykresów, a wybór najodpowiedniejszego należy do osoby podejmującej analizę techniczną. Najpopularniejsze rodzaje wykresów to:
Wykresy liniowe są najprostszą formą wykresów spośród wszystkich stosowanych w celu przedstawiania zmian cen w czasie. Wykres liniowy jest tworzony przez punktowo oznaczane ceny zamknięcia notowań w danych okresach. Na wykresach liniowych można rozpoznać tworzące się formacje, a także wyznaczyć linie wsparcia i oporu.
Wykresy słupkowe, oznaczane również symbolem OHLC, przedstawiają znacznie więcej informacji, niż wykresy liniowe. Można z nich odczytać cenę otwarcia oraz zamknięcia, a także sprawdzić, w jakim zakresie cenowym odbywały się transakcje w danym okresie czasowym.
Wykresy świecowe są poniekąd rozszerzoną formą wykresów słupkowych. Ceny notowane w poszczególnych okresach są bowiem przedstawiane w formie przejrzystych świec o dwóch kolorach, najczęściej białych i czarnych. W zależności od koloru świece oznaczają, że cena danego instrumentu w badanym okresie na zamknięciu notowań wzrosła, lub spadła.
Wykresy punktowo-symboliczne są uważane przez wielu za najmniej czytelne. Przedstawiają one jednak bardzo szeroki zakres informacji przedstawionych. Wykorzystywane są symbole X oraz O, gdzie symbol X oznacza wzrost ceny, natomiast symbol O jej spadek. Kratki, na które są nanoszone poszczególne symbole, oznaczają zasięg zmian ceny – im więcej kratek, tym większy.
It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching can help.