WIG20 kurs na żywo
WIG20 wykres na żywo
Powyższy indeks i wykres WIG20 jest prezentowany w czasie rzeczywistym, co oznacza, że przedstawiana cena jest zawsze aktualną wartością indeksu WIG20. Dane dotyczące kursu WIG20 pochodzą z serwisu TradingView. Dzięki temu o każdej porze może sprawdzić na łamach naszego portalu ile wynosi WIG20. Warto wiedzieć, że kurs WIG20 zmienia się w czasie trwania sesji bardzo dynamicznie, dlatego, aby być na bieżąco, warto sprawdzać go jak najczęściej.
Czym jest WIG20?
WIG20 to indeks giełdowy, który skupia 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jego bazową datą jest 16 kwietnia 1994 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów. Indeks jest typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu uwzględniane są jedynie ceny transakcji zawartych w nim spółek. W ramach WIG20 nie może być notowanych więcej niż 5 spółek z jednego sektora, a fundusze inwestycyjne nie są w nim uwzględniane. Historia notowań WIG20 jest pełna wzlotów i upadków. Od początkowych szczytów w 1994 roku po kryzysy finansowe i odbicie po pandemii COVID-19, indeks stanowi ważny wskaźnik kondycji polskiej gospodarki i jest używany przez inwestorów do podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Jaki spółki wchodzą w skład indeksu WIG20?
Lista spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 przedstawia się następująco:
- BUDIMEX (BDX)
- PKOBP (PKO)
- SANPL (SPL)
- PGE (PGE)
- ORANGEPL (OPL)
- MBANK (MBK)
- KĘTY (KTY)
- CYFRPLSAT (CPS)
- JSW (JSW)
- ASSECOPOL (ACP)
- PEPCO (PCO)
- ALIOR (ALR)
- ALLEGRO (ALE)
- LPP (LPP)
- KRUK (KRU)
- DINO (DNP)
- PZU (PZU)
- KGHM (KGH)
- CD PROJEKT (CDR)
- ORLEN (PKN)
Zobacz również aktualną wartość i wykres indeksu WIG, WIG 30 oraz WIG 40.
Analityk techniczny chętnie dzieli się swoją wiedzą z zakresu tematyki finansowej i inwestycyjnej. Doświadczony w inwestycjach giełdowych, jak i na rynku kryptowalut. Zwolennik dywersyfikacji portfela, w którego skład powinny wchodzić zarówno inwestycje obarczone większym ryzykiem (giełda, forex, kryptowaluty), jak i te charakteryzujące się mniejszym (nieruchomości, srebrne i złote sztabki, monety bulionowe i kolekcjonerskie).