Narodowy Bank Polski ogłosił 26 lutego 2024 roku wprowadzenie do obiegu nowej monety kolekcjonerskiej, upamiętniającej bohatera narodowego – Zygmunta Szendzielarza, znanego jako „Łupaszka”. Moneta jest częścią serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.
Spis treści
Szczegóły dotyczące monety
Srebrna moneta o nominale 10 zł będzie dostępna w nakładzie do 10 000 sztuk. Można będzie ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner za cenę 210 zł. Moneta wykonana jest ze srebra o próbie Ag 925, posiada średnicę 32 milimetry oraz masę 14,14 grama.
Historia Zygmunta Szendzielarza
Zygmunt Szendzielarz urodził się w 1910 r. w Stryju, a później rodzina przeniosła się do Wilna. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej i Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, trafił do 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.
Podczas II wojny światowej, Szendzielarz był aktywnym uczestnikiem walk. Po klęsce wrześniowej pozostał w Wilnie, gdzie organizował konspirację w ramach Związku Walki Zbrojnej. W 1943 r. został dowódcą polskiego oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie, przekształcającego się w 5 Wileńską Brygadę Armii Krajowej.
Dalsze działania bohatera
Unikając internowania przez Sowietów, Szendzielarz kontynuował walkę z Armią Czerwoną i NKWD na terenach Polski. Prowadził również akcję propagandową, dążąc do uwolnienia Polski spod sowieckiej dominacji.
Śmierć i odznaczenia
Aresztowany przez UB, został skazany na śmierć i stracony w 1951 r. po pokazowym procesie. Po latach sądy oczyściły go ze wszystkich zarzutów. W 2007 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Szacunek dla bohatera
Moneta NBP jest hołdem dla niezłomnego ducha i bohaterstwa Zygmunta Szendzielarza, który pozostaje symbolem walki o niepodległość Polski.
Motywacja i symbolika monety
Na rewersie monety znajduje się podobizna Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, wizerunek krzyża orderu Virtuti Militari oraz biało-czerwonej wstęgi z symbolem Polski Walczącej i napisem: „Zachowali się jak trzeba”, a także lata życia Szendzielarza: 1910–1951.
Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami takimi jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, widnieje grafika przedstawiająca rozerwane kraty więzienne.
Źródło: NBP
Analityk techniczny chętnie dzieli się swoją wiedzą z zakresu tematyki finansowej i inwestycyjnej. Doświadczony w inwestycjach giełdowych, jak i na rynku kryptowalut. Zwolennik dywersyfikacji portfela, w którego skład powinny wchodzić zarówno inwestycje obarczone większym ryzykiem (giełda, forex, kryptowaluty), jak i te charakteryzujące się mniejszym (nieruchomości, srebrne i złote sztabki, monety bulionowe i kolekcjonerskie).