Rafał Zaorski, znany spekulant finansowy, który zasłynął m.in. trafnymi inwestycjami na rynku kryptowalut, wzbudził wiele kontrowersji swoim najnowszym projektem, zwanym #EpickiFlip. Polega on na ofercie sprzedaży udziałów w ekskluzywnym apartamencie na Złotej 44 w Warszawie, w ramach nietypowego eksperymentu społecznego. Wartość apartamentu wynosi kilkadziesiąt milionów złotych, a każdy z nabywających udziały ma uzyskać pełną swobodę w zarządzaniu własnością. Projekt ten wywołał wiele emocji zarówno wśród internautów, jak i właścicieli innych mieszkań na Złotej 44. Wzbudził też powszechne poruszenie w mediach społecznościowych. W tym artykule omówimy szczegóły projektu, jego kontrowersje i wpływ na rynek nieruchomości w Polsce.
Spis treści
Apartament Rafała Zaorskiego w wieżowcu Złota 44
Apartament Rafała Zaorskiego zajmuje całe piętro i ma powierzchnię 480 metrów kwadratowych. Z racji umiejscowienia na 50. piętrze, rozpościera się z niego panoramiczny widok na centrum stolicy. Z okien apartamentu nr 504 widoczny jest m.in. Pała Kultury i Nauki. Zaprojektowany przez londyńską pracownię architektoniczną Woods Bagot, apartament został wykończony m.in. marmurem, parkietem z dębu i orzecha amerykańskiego.
Jutro i w każdą środę w godz 10-18 organizuję dzień otwarty dla tych wszystkich którzy podpisali umowy rezerwacyjne #epickiflip i wysłali je do mnie. Będziemy pić colkę i rozmawiać o rynku. Maks 10-20 osob/godz by było kameralnie. Strój smart casual i książka w ręku: sweterek w… pic.twitter.com/znlA7dc7tm
— Rafał Zaorski (@rafal_zaorski) January 16, 2024
Apartament Zaorskiego jest jednym z 287 mieszkań na Złotej 44, a czerwcu 2022 roku inwestor zapłacił za niego 23 miliony złotych. Lokal jest określany mianem najdroższe apartamentu w Polsce, a wkrótce, za sprawą Epickiego flipa, może na stałe wpisać się na karty historii transakcji zawartych na polskim rynku nieruchomości.
Na czym polega Epicki flip Rafała Zaorskiego?
Epicki flip Rafała Zaorskiego polega na sprzedaży 20 000 udziałów w apartamencie nr 503 położonym w wieżowcu Złota 44 w Warszawie. Jeden udział można nabyć za 5 000 zł. Możliwa jest również płatność w kryptowalutach lub NFT powiązanych z wcześniejszymi projektami Rafała Zaorskiego. Cena udziału wynosi wówczas 777 $BIGSB lub 504 NFT AIRDROP. Nabywca ma możliwość zakupu jednego lub, w miarę dostępności, większej ilości udziałów. Jak łatwo policzyć, sprzedaż 20 000 udziałów po 5 000 zł każdy może przynieść organizatorowi akcji przychód w wysokości 100 milionów złotych. Rafał Zaorski poinformował również, że zamierza rozdać 1 000 udziałów wsród osób, które wpłynęły na jego życie lub mogą wnieść coś wartościowego w rozwój apartamentu.
Każda transakcja sprzedaży ma być zawarta w kancelarii notarialnej, a wpis własności udziału znajdzie się w księdze wieczystej lokalu. W realizacji projektu będzie uczestniczyła jedna z kancelarii zlokalizowanych przy ulicy Twardej w Warszawie. Projekt zakłada wydanie 20 000 kluczy do apartamentu, a właściciele udziałów będą mogli uznać 24-godzinny dostęp do apartamentu i wszystkich jego udogodnień. Co więcej, Zaorski zamierza opłacić czynsz na 3 lata do przodu, roczną opieką prawniczą, a także ochronę, która będzie dbała o porządek przez całą dobę (24/7) przez najbliższy rok.
Kontrowersje wokół projektu #EpickiFlip
Projekt #EpickiFlip Rafała Zaorskiego, polegający na ofercie sprzedaży tysięcy udziałów w apartamencie na Złotej 44 w Warszawie, wzbudził wiele kontrowersji wśród internautów i w mediach społecznościowych. Informacje z księgi wieczystej ujawniają hipotekę na apartamencie Zaorskiego w wysokości 20 milionów złotych. Pomysłodawca flipa jednak twierdzi, że zostanie ona wyczyszczona, nim udziały trafią do nabywców. Co więcej, do sieci trafił numer księgi wieczystej Złotej 44, a to pozwala na uzyskanie listy praktycznie wszystkich właścicieli nieruchomości.
Przedsięwzięcie jest pierwszym tego typu w Polsce. Jak informował Rafał Zaorski, nabywcy mogą dzięki udziałom uzyskać nie tylko prestiż posiadania apartamentu w najpopularniejszym wieżowcu w Polsce, ale i np. możliwość tańszego parkowania w strefie parkingowej. Sceptycy są zdania, że nowi nabywcy narażają się na dużą odpowiedzialność związaną m.in. z koniecznością odprowadzania podatków od nieruchomości, czynszu do wspólnoty oraz ponoszenia kosztów utrzymania części wspólnych budynku. To, ich zdaniem, przy tak takiej ilości współwłaścicieli, może prowadzić z czasem do konfliktów.
Konflikt Rafała Zaorskiego ze wspólnotą mieszkaniową Złota 44
Wspólnota mieszkaniowa Złotej 44 próbuje zatrzymać kontrowersyjny plan milionera. Odkąd w sieci pojawiły się informacje o zamiarze sprzedaży udziałów, Złotą 44 zaczęło odwiedzać wielu gości chętnych do udziału w projekcie. Duże imprezy organizowane na piętrze wieżowca, zdaniem innych lokatorów, stały się uciążliwe dla wspólnoty. Pojawiały się również przesłanki, żę obecność wielu osób w apartamencie jest niezgodna m.in. z przepisami przeciwpożarowymi. Ponadto nośność stropu wynosi 100 kg/m2, dlatego liczba odwiedzających apartament jednocześnie musi być ograniczona. Ponadto określoną na 300 osób wydajność mają ciągi ewakuacyjne z piętra (2x 150 osób). Organizator akcji informuje na swojej stronie, że nowi właściciele będą musieli szanować obowiązujące przepisy i stworzyć np. odpowiedni harmonogram odwiedzin. Konflikt na Złotej narasta, a obecnie wspomina się próbach wykluczenia Rafała Zaorskiego ze wspólnoty i sprzedaży jego mieszkania w drodze licytacji. Sam zainteresowany oświadczył, że chętnie weźmie w udział w aukcji.
Co warto wiedzieć o wieżowcu Złota 44 w Warszawie?
Złota 44 to najwyższy i najbardziej prestiżowy adres w Polsce, zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Jednocześnie to najwyższy apartamentowiec w Unii Europejskiej i ikona Warszawy. Złota 44 oferuje luksusowe, nowe apartamenty w sprzedaży i niewykończone. Projektanci londyńskiej pracowni Woods Bagot zadbali, by wnętrza apartamentów i przestrzeni wspólnych odpowiadały najbardziej wyszukanym gustom i trendom europejskiego designu. Apartamentowiec to także ekskluzywny kompleks rekreacyjny, w którym mieszkańcy mogą korzystać z prywatnego basenu, sauny, hammamu oraz kameralnego zaplecza konferencyjnego.
Więcej informacji na temat akcji Epicki flip można znaleźć na stronie internetowej stworzonej specjalnie na potrzeby projektu. Działa ona pod adresem epickiflip.pl. Warto również śledzić media społecznościowe Rafała Zaorskiego, który dzieli się wszystkimi szczegółami akcji.
Analityk techniczny chętnie dzieli się swoją wiedzą z zakresu tematyki finansowej i inwestycyjnej. Doświadczony w inwestycjach giełdowych, jak i na rynku kryptowalut. Zwolennik dywersyfikacji portfela, w którego skład powinny wchodzić zarówno inwestycje obarczone większym ryzykiem (giełda, forex, kryptowaluty), jak i te charakteryzujące się mniejszym (nieruchomości, srebrne i złote sztabki, monety bulionowe i kolekcjonerskie).